pracownik sprawa

Spawarka spawarce nierówna. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak szeroka jest oferta urządzeń spawalniczych dostępnych na rynku. I jeśli ktoś dopiero zaczyna interesować się spawaniem, może mieć problem z wyborem spawarki najodpowiedniejszej dla siebie. Poniżej opisujemy więc podstawowe różnice pomiędzy różnymi rodzajami sprzętu.

Spawarka transformatorowa

Najprostszy typ spawarki elektrycznej, spawający elektrodami otulonymi (MMA). Jest to urządzenie proste w obsłudze, choć stosunkowo ciężkie. Zadowoli domowych majsterkowiczów, którzy sporadycznie użyją jej np. do naprawy narzędzi ogrodniczych. Trudno będzie nią jednak spawać duże elementy albo cienkie blachy.

Spawarka inwertorowa

Również spawa w technologii MMA. Uznawana za najbardziej uniwersalny podręczny sprzęt spawalniczy, który sprawdzi się zarówno w rękach amatora, jak i profesjonalisty. Elektroniczne sterowanie prądem umożliwia spawanie najmniejszymi elektrodami, które nie kleją się do spawanej powierzchni dzięki układom anti-stic. Można wykorzystać w niej elektrody do żeliwa, a przy użyciu dodatkowego osprzętu nada się nawet do spawania aluminium.

Spawarka MIG

Urządzenie to, często nazywane migomatem, przeznaczone jest już do profesjonalnych prac warsztatowych. Sprawdzi się przy spawaniu elementów różnej wielkości i grubości, w tym także arkuszy cienkiej blachy. Ze względu jednak na wykorzystywanie osłony gazowej niezbędna jest tutaj butla, więc urządzenie jest ciężkie i mało mobilne.

Spawarka gazowa

Starszy typ urządzenia spawalniczego, którego największą wadą są gabaryty i mobilność mniejsza jeszcze niż przy spawarce MIG. Żeby je uruchomić, trzeba podłączyć do palnika dwie butle z gazem, zwykle półtorametrowej wysokości. Kolejny minus: gaz ten jest łatwopalny, więc zdecydowanie mamy tu do czynienia ze spawarką przeznaczoną dla specjalistów. Dlaczego więc wciąż wykorzystuje się urządzenia tego rodzaju? Ponieważ inne nie dorównują im, jeśli chodzi o precyzyjność i szczelność spawania.