Gazy w przemyśle spożywczym stosuje się głównie podczas pakowania i przechowywania. Dzięki nim żywność nie psuje się i dłużej zachowuje swoje właściwości odżywcze. Gazy wykorzystane są szeroko w przemyśle mięsnym, gdzie służą do wzmocnienia czerwonej barwy mięsa.
Bez nich nie byłoby napojów gazowanych czy musujących alkoholi. Stosowane są także w sadownictwie, do ochrony zebranych owoców i warzyw przed insektami. W przechowalniach przyśpieszaną dojrzewanie płodów rolnych. Na ich działaniu w ogromnej mierze opiera się ciesząca się obecnie dużą popularnością kuchnia molekularna. Jakich dokładnie gazów spożywczych się używa?
Do czego stosowany jest tlen i dwutlenek węgla?
Tlen stosuje się przede wszystkim podczas obróbki czerwonego mięsa. Dzięki niemu mięso nie blednie i nie rozwijają się w nim baterie tlenowe. Dwutlenek węgla z kolei powstrzymuje rozwój pleśni, grzybów, a także zapobiega namnażaniu się bakterii, dlatego stosowany jest przede wszystkim do wydłużenia okresu przydatności żywności do spożycia. Jest to gaz spożywczy bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku.
Kiedy używa się azotu oraz tlenku węgla?
W przemyśle spożywczym oferowany przez nas azot używany jest do wypierania powietrza z opakowań, na skutek czego żywność się nie utlenia. Dzięki obecności tlenku węgla natomiast mięso pozostaje czerwone.
Przykłady wykorzystania gazów spożywczych
Wspomnieliśmy już o wykorzystaniu tlenu w produkcji mięsa. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nie jest to jedyne zastosowanie gazów spożywczych. Wykorzystuje się je również szeroko do produkcji nabiału, zwłaszcza serów, które psują się w wyniku namnażania się mikroorganizmów oraz jełczenia. Aby zapobiec tym zjawiskom, a także, aby przeciwdziałać powstawaniu pleśni, sery pakuje się w opakowania, zawierające CO2. Innymi przykładami produktów, pakowanych w opakowania z gazami spożywczymi, będą pieczywo, wszelkiego rodzaju wypieki, owoce morza, makarony, gotowe posiłki, przekąski oraz orzeszki.