We współczesnym spawalnictwie wykorzystywane są różne techniki wykonywania spawów. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest technika MIG MAG. Używa się jej przy spawaniu łukowym przemysłowym, spawaniu profesjonalnym, ale także amatorskim. Takie spawanie realizowane jest w osnowie specjalnych gazów osłonowych. Ich zastosowanie chroni zarówno jeziorko ciekłego metalu, jak i łuk. Wielką zaletą migomatów jest ich niezawodność, wydajność oraz łatwość obsługi, a efekty spawania są doskonałe. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, jaki gaz do migomatu wybrać!
Po co używa się gazów w metodzie spawania MIG?
Gazy stosowane w metodzie spawania MIG pełnią kilka bardzo istotnych funkcji. Podczas spawania stopiony metal formujący spoinę musi być chroniony przed dostępem powietrza. To właśnie rola gazów osłonowych, które zabezpieczają rozgrzany materiał przed szkodliwym wpływem powietrza atmosferycznego, zapewniając nam powstanie idealnej spoiny. Powodują także, że możliwe jest stworzenie najlepszych warunków do jarzenia się łuku elektrycznego podczas spawania.
Jakie gazy są wykorzystywane do spawania metodą MIG?
Najpopularniejszymi gazami stosowanymi w spawalnictwie są argon i dwutlenek węgla. Do spawania metodą MIG używa się gazów obojętnych. Są to gazy, które nie reagują z roztopionym metalem. W chemii nazywa się je gazami szlachetnymi.
Najczęściej wykorzystywany jest Argon, który jest gazem łatwo dostępnym i najtańszym spośród gazów obojętnych. Można go wykorzystywać do spawania prawie wszystkich metali. Charakteryzuje się wysoką zdolnością jonizacji w łuku i pozwala uzyskiwać doskonałe efekty spawania. Wyróżniamy różne czystości tego gazu, najczęściej stosuje się go w odmianie czystości 4.5. Wykorzystuje się go przede wszystkim do spawania stali kwasoodpornych, tytanowych oraz aluminium.
Do spawania metodą MIG można również wybrać mieszankę gazów osłonowych. Popularna jest mieszanka argonu z dwutlenkiem węgla. Mieszając ze sobą te dwa gazy, uzyskiwana jest mieszanina ich pozytywnych cech. Obecność dwutlenku węgla poprawia jakość wtopienia naszej spoiny, a argon jest odpowiedzialny za formowanie estetycznego lica i zapewnianiu czystego otoczenia. Używając do spawania takiej mieszanki, możemy otrzymać ładną spoinę o optymalnych właściwościach mechanicznych. Oszczędzamy też czas potrzebny na jej późniejsze oczyszczanie, gdyż charakteryzuje się ona mniejszą ilością odprysków oraz płaskim profilem połączenia.
Popularna jest także mieszanką argonu z niewielkim dodatkiem tlenu, który stabilizuje łuk i zapewnia stabilne przejście metalu w łuku podczas procesu spawania.