Spawanie, czyli czynność polegająca na łączeniu ze sobą topliwych materiałów, wykonywana jest z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu. Podstawą są oczywiście spawarki, ale konieczne jest użycie odpowiedniego osprzętu pomocniczego. Wyróżniamy kilka rodzajów spawarek, które różnią się od siebie konstrukcją, gabarytami, jak i oferowanymi funkcjami. Dzięki temu można dobrać odpowiednie urządzenie adekwatnie do specyfiki realizowanych zadań. A do spawania dochodzi podczas różnego rodzaju działań, nie tylko w zakładach ślusarskich, ale również w firmach budowlanych czy warsztatach samochodowych. Oprócz tego warto pamiętać, że spawacz podczas swojej pracy narażony jest na wiele szkodliwych czynników. Z tego też powodu oprócz podstawowych urządzeń do spawania oraz osprzętu dodatkowego, powinien zadbać również o odpowiednie akcesoria pomocnicze, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort podczas pracy.
Urządzenia spawalnicze
Do spawania niezbędne jest oczywiście odpowiednie urządzenie spawalnicze, czyli spawarka. Obecnie na rynku występuje kilka typów tych narzędzi. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje spawarek: transformatorowe, inwertorowe, półautomaty MIG/MAG oraz spawarki TIG.
- Spawarki transformatorowe to podstawowe narzędzie, które wykorzystuje technologię MMA z zastosowaniem elektrod otulonych. Nie ma konieczności używania dodatkowej butli z gazem osłonowym, gdyż ten powstaje podczas rozpadu otuliny. Ten rodzaj spawarek nadaje się do nieco mniej zaawansowanych prac. Sprawdzi się podczas spawania konstrukcji nie wymagających dalszej obróbki spawu oraz przy większości prac domowych. Spawarki transformatorowe wytwarzają w trakcie spawania prąd zmienny.
- Spawarki inwertorowe również wykorzystują technologię MMA. Są to jednak urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie, stosunkowo niewielkie, ale cechujące się zdecydowanie lepszą wydajnością. Pozwalają uzyskać prąd stały i nadają się do spawania wszystkimi rodzajami elektrod otulonych.
- Półautomaty MIG/MAG zwane potocznie migomatami to zdecydowanie bardziej zaawansowane urządzenia od dwóch wcześniejszych. Są to urządzenia, które same podają drut spawalniczy i wykorzystują gaz osłonowy w trakcie procesu spawania. Ze względu na wygodę i łatwość obsługi tych urządzeń maja one bardzo szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, rzemiośle jak i gospodarstwach domowych. Wyróżniamy półautomaty transformatorowe i inwertorowe. Te drugie są urządzeniami bardziej uniwersalnymi, pozwalają na spawanie wszystkich rodzajów stali i aluminium oraz lutospawanie balch karoseryjnych. Pozwalają również na spawanie przy zastosowaniu drutu samoosłonowego.
- Spawarki TIG to specjalistyczne urządzenia, które pracują zgodnie z technologią inwerterową. Spawanie odbywa się bez dodatkowego spoiwa lub spoiwo podawane jest ręcznie. W tych urządzeniach zastosowanie znajdują nietopliwe elektrody wolframowe, które zajarzają łuk elektryczny w osłonie gazu obojętnego. Nadają się do spawania różnych metali i stopów. Zapewniają wysoką jakość spawu.
Sam sprzęt spawalniczy wymaga też zastosowania odpowiednich akcesoriów dodatkowych, do których zaliczamy m.in. uchwyty do spawania MMA, MIG-MAG, TIG; Istnieje też szereg akcesoriów do uchwytów, w tym m.in. tulejki, łączniki, elektrody itp. Do innych dodatkowych elementów zaliczamy też przewody spawalnicze, oraz sprzęt BHP dla spawaczy (rękawice, maski spawalnicze, etc.)
Oprócz urządzeń spawalniczych najczęściej trzeba zaopatrzyć się również w odpowiedni osprzęt do gazów osłonowych. Podstawą są oczywiście butle gazowe oraz reduktory.