butle co2

Używasz butli ze sprężonym gazem, ale nie wiesz, co z nią zrobić, kiedy nadejdzie wyznaczony termin eksploatacji? Jak zadbać o to, by jej używanie było bezpieczne? Sprawdź, czym są okresowe badania techniczne butli z CO2 i gdzie je wykonać.

Legalizacja butli CO2 to kwestia bezpieczeństwa

Znajdujący się w butli dwutlenek węgla stale jest pod wysokim ciśnieniem. Zarówno korzystanie, jak i przechowywanie go wymaga więc od użytkownika szczególnej ostrożności. Dbałość o szczelność zaworów zbiornika oraz jego prawidłową budowę jest nie tylko wymogiem prawnym, ale przede wszystkim kwestią bezpieczeństwa. Fachowa i regularna legalizacja butli CO2 to zabezpieczenie i przedłużenie jej zdatności.

Na czym polega legalizacja butli CO2 i kto ją wykona?

Legalizacją butli ze sprężonym gazem zawsze zajmują się doświadczeni specjaliści i to im należy powierzyć to zadanie. Znajdziesz ich w renomowanej hurtowni gazów technicznych – to właśnie w tym miejscu dowiesz się wszystkiego o butlach z gazem, ich obsłudze i zastosowaniu. Jak wygląda proces  legalizacji butli CO2 i co należy zrobić, aby móc ponownie ją wypełnić?

  • Na butli lub w dokumentacji badań odbiorczych sprawdź, kiedy upływa termin jej eksploatacji – przedłużenia legalizacji należy dokonać jeszcze przed tą datą.
  • Skontaktuj się ze sprawdzoną hurtownią gazów technicznych.
  • Specjaliści decydują o legalizacji na podstawie oględzin zewnętrznego stanu butli, badań grubości powłoki zewnętrznej oraz wyników badań próby ciśnieniowej.
  • Jeżeli legalizacja zostanie przedłużona, na butli zostanie wybity kolejny termin badań technicznych.

Legalizacja butli ważna jest zazwyczaj przez kolejne dziesięć lat, jednak wyznaczenie terminu eksploatacji zależy od decyzji fachowców i stopnia zużycia butli. Jeżeli zbiornik jest uszkodzony, uległ korozji lub zamieszczone na nim dane są nieczytelne, możliwe jest, że legalizacja nie zostanie przyznana. Pamiętaj, że korzystanie z butli bez legalizacji jest niebezpieczne i nielegalne. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące stanu technicznego zbiornika, skontaktuj się z hurtownią gazów technicznych.